Valencia Gezi Rehberi

tarafından
176
Valencia Gezi Rehberi

Katalan’nın Cominidad Valenciana Özerk Bölgesi’nin başkenti olan Valencia, ülkenin en büyük limanına sahip olmasıyla birlikte, İspanya’nın da en önemli şehirlerinden biri konumundadır. Romalılar tarafından kurulan şehrin ismi; güç, kuvvet anlamına gelmektedir. Roma’nın yıkılışının ardından Arapların hakimiyetine giren Valencia, uzun bir süre müslümanların yaşam alanı haline gelmiştir. İçerisinde bir çok kültürü bir arada bulundurmuş olan şehir, geleceğede büyük ölçüde tarihi yapıt bırakmıştır.

Valencia uçak bileti sayfamızdan, en ucuz Valencia uçak bileti fiyatlarını karşılaştırıp, kolayca satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Valencia Cathedral

13.yüzyılda Endülüslü Araplar tarafından bir cami olarak inşa edilen Cathedral, Plaza de la Virgin Meydanı’nda yer almaktadır. Araplar tarafından inşa edilmiş olmasına rağmen, bir süre sonra Hristiyanların eline geçmiş, ve böylelikle Katedral olarak değiştirilmiştir. Eşine az rastlanan bir şehir olmasının sebebi ise, 16. yy.’da gerçekleşen bir yangınla büyük oranda zarar görmüş, ve 3 farklı dönemde büyütülerek geliştirilmiştir. Dış mimarisi gotik, barok ve neo-klasik dönemi yansıtan yapı, özellikle mimari yönünden oldukça zengindir.

Llotja de la Seda La Lonja

1482 ile 1548 yılları arasında, ipek borsası binası olarak kullanma amacıyla inşa edilen yapı, UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır. ayrıca Ortaçağ kalelerine benzeyen Llotja de la Seda La Lonja, dönemin en ünlü mimarı olan Pere Compte tarafından yapılmıştır. En dikkat çekici bölümü olan ana kule ve çok sayıdaki spiral sütundan oluşan sözleşme odasıdır. Ayrıca bu bölümler Consulado del Mar ve portakal bahçesinden oluşmaktadır.

Turia Bahçeleri

Turia Nehri, Valencia bölgesinden geçerek Akdenize dökülmesiyle bir çok kez can ve mal kaybına neden olan bir nehirdir. 1975 yılına kadar çoğu kez taşmış, fakat en çok zararı 81 kişinin ölümüne neden olarak olarak bu tarihte vermiştir. Tüm bu felaketlerin sonucunda büyük oranda maddi manevi zarara uğramış olan İspanya Hükümeti, bu işe el atmaya karar vermiş. Nehrin güzarhanın değiştirilmesini çözüm olarak gören hükümet, daha ssonra bu beldeyi yemyeşil bir bahçeye dönüştürmüştür. Şimdi ise nehrin eskiden aktağı yer bir bsiklet yoluna dönüştürülmüş ve insanların hoş vakit geççirip dinlenecekleri bir par halini almıştır.

Torres de Serranos

Ortaçağ’dan günümüze kadar hiç bir hasar almadan gelebilen Torres de Serranos,  ender eserler arasında yer almaktadır. Bu eserin asıl inşa edilme amacı, şehri kuşatmalardan korumaktır fakat en önemli önemli kutlamalar da burada yapılmıştır. Günümüzde de bu geleneğin devam ettirililen 12 kapılı Torres de Serranos, bir çok festivale de ev sahipliği yapmıştır.