Vize İstemeyen 10 Avrupa Ülkesi

tarafından
201
Vize İstemeyen 10 Avrupa Ülkesi

Avrupa ve dünyanın farklı bölgelerinde dolaşmak isteyen kişiler için vize istemeyen ülkelerin tercih edilmesi, yolculukları daha kolay hale getirecektir.Türkiye’de yapılan anlaşmalar ile birlikte çoğu ülke ile karşılıklı olarak vizeler kaldırılmıştır. Böylece Türkiye ile vize anlaşması bulunan ülkelere gidilmesi sırasında vize ihtiyacı olmayacak ve böylece ani tatil planları ya da yurt dışına çıkışlar da gerçekleştirilebilecektir.

 

Makedonya

Vize istemeyen Avrupa ülkesi arasında en çok dikkat çeken yerlerden bir tanesi Makedonya’dır. Tarihi süreç içerisinde Türkiye coğrafyası ile oldukça yakın bir ilişkisi bulunan Makedonya, Türkiye’den yoğun ilgi görmektedir. Vize istemeyen Avrupa ülkeleri arasında yer alan Makedonya’ya sizler de vizesiz bir şekilde ziyaret gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik vizesiz 90 güne kadar ziyaretlerde,herhangi bir işlem yapılmasına gerek yoktur.

 

Arnavutluk

Vize istemeyen diğer bir ülke ise Arnavutluk’tur. Kıyısındaki plajları ile dikkat çeken Arnavutluk, tarihi güzellikleri ile de görülmeye değerdir. 90 güne kadar vizesiz bir şekilde ülkeye giriş yapmak ve kalmak yasal olarak mümkündür.

 

Kosova

Türkiye’de oldukça popüler durumda olan Kosova da yine ücretsiz bir şekilde gidilecek yerlerden birisidir. 2008 yılı itibariyle bağımsızlığını ilan eden Kosava, Balkan coğrafyasının tipik özelliklerini barındırır. Tarihi ve farklı coğrafi özellikleriyle Kosova’ya vizesiz bir şekilde gidilerek keyifli bir dönem yaşanabilir.

 

Gürcistan

Türkiye’yeyakın olması sebebiyle, yurtdışı seçeneklerinde değerlendirilen Gürcistan dayapılan anlaşmalar ile birlikte vizesiz gidilen ülkeler listesine girmiştir.Ülkedeki fiyatların uygun olması, yurtdışı seçeneklerinde Gürcistan’ı ön planaçıkarmaktadır. Üstelik vize derdi olmayacağı için Gürcistan ekonomik bir çözümarayan kişiler için caziptir.

 

Belarus

Coğrafi özellikleri dikkat çeken Belarus, 1991 yılından itibaren bağımsızlığını ilanederek kendi kurallarını ve yasalarını çıkarmıştır. Türkiye ile ikili ilişkilerde şartları kolaylaştıran Belarus yönetimi, yapılan anlaşmalar sayesinde vizesiz ziyaretlere izin vermektedir. Fakat vizesiz gidecek olan vatandaşlar için vizesiz gezilerde sınır 30 gündür.

 

Bosna Hersek

Yurt dışına yönelik hazırlanan turlarda en çok talepte bulunulan ülkelerden birisi Bosna Hersek’tir. Vizesiz ziyaret imkanında 6 ay içinde 90 günü aşmayan ziyaretler kapsam altındadır. Kişiler vizesiz bir şekilde bu şartlar dahilinde Bosna Hersek ziyareti yapabilir.

 

Karadağ

Yapılananlaşmalar dahilinde vizelerin kaldırıldığı diğer bir ülke ise Balkan ülkeleriarasında dikkat çeken Karadağ’dır. Farklı şehirleri ile dikkat çeken Karadağ,90 günü aşmayan seyahatlerde vize istememektedir.

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Vize istemeyen ülkeler klasmanında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti de yer alır. Türk vatandaşları vizeye gerek kalmadan sadece nüfus cüzdanları ile geçiş yapabileceği ülkede üstelik herhangi bir sınırlama da bulunmaz.

 

Sırbistan

Ekonomik bir tatil isteyen kişilerin ilk tercihlerinden bir tanesi olan Sırbistan, 90 günlük ziyaretlerde vize kriterini kaldırmıştır. Böylece Türkiye’den Sırbistan’a gidecek kişiler, 90 günü aşmamak kaydıyla vizesiz bir şekilde ziyaret yapabilir.

 

Ukrayna

Son yıllarda Türkiye’den yoğun bir talep alan Ukrayna, yapılan anlaşmalar sayesinde vize istemeyen ülkeler listesine girmiştir. 60 gün ile sınırlandırılan ziyaretlerde vatandaşlar vize alma derdinden kurtulduğu gibi 60 günün aşılmaması halinde istenilen zamanda ziyaret gerçekleştirilebilir.

 

Vizesiz gidilecek ülkelerde, mutlaka belirli bir süre şartı vardır. Bu nedenle de kişilerin gidecekleri ülkelerin sınırlarına göre bir plan yapması gerekir.