Wellington Gezi Rehberi

tarafından
138
Wellington Gezi Rehberi

Wellington gezi rehberi yazımızda, Wellington ile ilgili bir çok soruya yanıt bulabileceksiniz. Yeni Zellanda’nın başkenti olan Wellington muhteşem güzelliği ile turistlerin ilgisin çeken bir yer.

Wellington Yeni Zellanda’ nın en kalabalık şehirlerinden  bir tanesi olmakta. Şehir dünyanın en rüzgarlı yeri olarak biliniyor. O yüzden turistlerin rüzgar şiddetinden dolayı gezilerini yarıda bırakmamak adına yaz aylarında şehre ziyaret etmeleri öneriliyor. Ancak bazı insanların kış aylarında şehri ziyaret etmelerinin sebepleri içerisinde kayak yapmak geliyor. Dağların zirveleri kışın karla kaplanıyor ve kaya severleri muhteşem bir atmosfer bekliyor. Wellington’da gezilip görülmesi gereken yerlerden bazılarını sizler için listeledik. İşte o gezilecek yerlerden bazıları;

Wellington’ da Gezilecek Yerler

Museum of New Zealand Te Papa Tongarewa (Yeni Zellanda Papa Müzesi)

Ülkenin en anlamlı ve merak edilen müzesi Te Papa müzesi olmaktadır. Müzenin isminin anlamı ise ” Hazineler Kutusu” olarak biliniyor. Müze 1992 yılında kurulmuştur. Turistlere 1998 yılından itibaren hizmete açılmıştır. Müzeyi her yıl 1,5 milyon insan ziyaret etmektedir. Önemli bir müze olan Te Papa müzesinin içerisinde 5 ana koleksiyon yer alıyor. Bunlar; Pasifik okyanusu, Maoriler, Doğal Yaşam, Sanat ve Tarihtir. Müze içerisinde konferans merkezi ve yayın evi  bulunmaktadır. Donanımlı bir yapıya sahip olan müzede interaktif ekrana sahip 6 kat bulunmaktadır. Hediyelik eşya yerleri ve kafelerde sizler için hizmet vermek adına müze bünyesin de bulunuyor. Müze havalimanına 15 dakikalık uzaklıkta bulunuyor. Müze, şehir merkezinde de yer alarak herkesin ulaşım noktasına yakın olmakta.

Zealandia

225 hektarlık bir arazi üzerine kurulu olan Zealndia, vahşi hayvanlara ev sahipliği yapan bir yerdir. Doğal görünümü ve yeşil alanları ile birçok endemik kuş türünü de bünyesinde barındırmaktadır. Turistlerin yoğun ilgisi ile karşılaşan Zealandia, doğal yaşam, hayvan ve bitki türleri hakkında bilgi verir. Gece ve gündüz olarak turlar düzenlenmektedir. Tam alanın hepsini gezmek için bu turlar yaklaşık 2 – 2 buçuk saat sizleri gezdirir. Bu alan şehir merkezine 10 dakikalık uzaklıkta bulunmaktadır.

The Weta Cave

Şehrin 8 kilometre doğusunda yer alan The Wate Cave, gezilecek en güzel yerlerden bir tanesi olmakta. Birçok film sahnesinin izlerini taşıyarak , film sahnelerinin nasıl çekildiğini konu eder. Filmlerde yer alan karakterlerin kıyafetleri ve heykellerini alabileceğiniz bir mağazaya da sahiptir.