Yurt Dışı Uçuşlarında Damga Zorunluluğu

tarafından
103
Yurt Dışı Uçuşlarında Damga Zorunluluğu

Yurt dışında çıkış yapacak kişiler için damga, yapılan düzenlemeler ile birlikte zorunlu hale getirildi. Önceki dönemlerde sadece belirli durumlarda damga zorunluluğu varken, kadınların yoktu. Erkeklerde de damga zorunluluğu şöyleydi;

20-40 yaş arasındaki erkekler için;

Askerliğini belgelemeyenlere damgazorunluluğu

Askerliğini belgeleyenler ise isteğegöre damga zorunluluğu

40 yaş üstü erkek yolcular için ise damga olmadığı gibi tamamen isteğe bağlı bir şekilde damga vurula biliyordu.

Yapılan son düzenlemeler sonrasında ise cinsiyet ve yaş farkı olmadan yurt dışına çıkacak herkes için zorunluluk getirildi.

Harç Ücreti Ne Kadar?

Damga zorunluluğu nedeniyle kişilerin ücret ödemeside zorunlu hale geldi. Yapılan resmi açıklamalar göre (istisnalar olabileceğigibi) kişilerin damga işlemleri için 15 Türk Lirası ücret ödemesigerekmektedir. Havaalanlarında yer alan özel tahsilat büroları üzerindenkişiler, damga ücretini ödeyebiliyor.

10 Nisan 2017 tarihi itibari ile İç işleri Bakanlığı tarafından yazılı açıklama ile birlikte genelde hakkında detaylar netleştirildi. Bu tarih sonrasında yolculuk yapacak tüm vatandaşlar için damga zorunluluğu olduğu gibi damga ücretleri ile ilgili detaylar,yolculuk öncesinde öğrenilebiliyor. Üstelik kişiler bankalar üzerinden de yapacakları yolculuklar için ödeme yapabiliyor.

Damga zorunluluğu, kişilerin yolculuklarına aynı zamanda ek bir maliyet getiriyor. 15 TL olarak belirlenmiş olsa da sürekli yolculuk yapacak kişiler, bu ödemeyi de sürekli yapmak zorunda.Üstelik herhangi bir indirim ya da af gibi bir durum söz konusu değil.