Zagreb’te Ne Yenir?

tarafından
120
Zagreb’te Ne Yenir?

Zagreb’te ne yenir, ne içilir gibi bir çok soruya bu yazımızda cevap bulabilirsiniz. Orta Avrupa’da bulunan ülke geniş bir mutfağa sahiptir. Bunun nedeni ise Orta Avrupa ülkelerinden etkilenmesidir.

Zagreb’in merak uyandıran zengin mutfağı hem etkilendiği kültürleri yansıtıyor hem de geleneksel Hırvatistan yemeklerini ziyaretçilerle buluşturuyor. Baharatlı yiyecek ürünlerine Zagreb’de çok sık denk gelebilirsiniz. Bunun yanında deniz mahsulleri de menülerde çeşitli yemeklerde kullanılmaktadır. Sabah kahvaltılarından günün her saatine kadar peynir tüketiminin bir hayli yaygın olduğunu göreceksiniz. Binbir çeşit peynirin yer aldığı kent, peynir soslarını yemeklerde de kullanmaktadır.

Hırvatistan, dünya mutfağında önemli zeytin üretici ülkelerindendir. Zagreb’de uğradığınız herhangi bir restoranda yemekten önce masanıza bir zeytin tabağı gelmesi de olasıdır. Zeytinle birlikte zeytinyağı üretimi ülke genelinde yapılıp sıkça da tüketimi gerçekleştirilir.

Zagreb sokaklarında gezdiğiniz vakit karşınıza sürekli küçük pizza dükkanları çıkacaktır. Uygun fiyatta mini pizzaları öğle yemeği olarak tercih edebilirsiniz.

1 – Maraschino

Ülke genelinde erik, üzüm ve incirden üretilen şaraplar turistler tarafından da yoğun ilgi ile karşılaşmaktadır. Maraschino’da bunlardan biridir. Şarap, Marasca vişnesinden üretilmektedir. Belirtelim ki ülkede alkol tüketim yaş sınırı 18’dir.

2 – Kulenova Seka

Zagreb’de baharatlı sosise kulenova ismi verilmektedir. Meşhur bir yemektir. Şehre gelirseniz bu lezzeti tatmadan gitmemenizi öneririz.

3 – Kremsnite

Kentte en meşhur olan tatlı çeşidi Kremsnite’dir. Kremalı keklerden oluşan bu tatlı lezzet bir atıştırmalıktır.

4 – Bucnica

Bal kabağı ve peynirin buluştuğu yemek beğenilen bir lezzettir.

5 – Pasticada

Geleneksel bir et yemeği olan Pasticada, sarımsak ve Akdeniz otları ile harmanlanıyor. 24 saat sonrasında servis edilen yemek 2-3 saat kadar pişiriliyor. Pişirildikten sonra yemeğe, hindistan cevizi, kuru erik, havuç, soğan ve karanfil ilave edilebilir.

6 – Crni Rizot

Yemeğin ana malzemesi mürekkep balığı ve kalamardır. Yemek üzerine peynir sosu ilave edilerek servise hazır hale getirilir.