Moskova’da ne yenir ne içilir?

tarafından
229
Moskova’da ne yenir ne içilir?

Moskova Yemekleri

Pelmeni

Pelmeni için mantının Rus versiyonu desem yanlış olmaz. Hamurların içerisine et, mantar ya da tavuk konularak haşlanır. Ancak pelmeni bizim mantıya göre daha büyüktür.

Zakuski

Moskova’da restoranlarda yemekten önce getirilen aperatif tabağına verilen addır. Bu tabakta siyah ekmek, salatalık turşusu, pancar turşusu ve balık bulunur. Yemeklerden önce genellikle bu tabak tüketilir.

Solyanka

Rus mutfağının en ünlü çorbasıdır. Baharatlı et ya da balık katılarak yapılır. Bizim çorbalarımıza göre biraz daha yoğundur.

Kotleti Po Kieveski

Tavuk göğsünün içerisine sarımsak ve tereyağı konulur. Bu karışım ekmek kırıntısına batırılarak kızartılır. Ruslar bu yemeği çok sever.

Tuzlu Pirojki

Moskova’da karnınız acıktıysa ve atıştırmalık bir şeyler arıyorsanız metro girişlerinde vs. pirojki adı verilen bu küçük poğaçalardan bulabilirsiniz.

Votka

Tabi ki Rusya deyince herkesin aklına gelen içki türü votkadır. Öyle ki Rusların votkayı neredeyse su yerine tükettikleri söylenir. Moskova’da çeşit çeşit votka türleri vardır.Her yerde bulabilirsiniz.

Golubski

Rus mutfağının yöresel yemeklerinden biridir. Lahananın içerisine kıyma ya da peynir katılarak sarılır. Lahana dolmasına benzer bir yemektir.

Şarlota

Geleneksel Rus tatlılarından biridir. Kekin içerisine krema ve meyve püresi katılır. Lezzetli olduğunu söyleyebiliriz.

Bev Stroganov

Moskova ve Rus mutfağının ünlü bir et yemeğidir. Dana bitfeği mantarla birlikte sote edilerek pişirilir. Bizim et sotemize benzer bir lezzettir

Pirojki

Moskova sokaklarında her adım başı karşınıza çıkacak lezzetli bir atıştırmalık projki… Patates, peynir hatta lahanalısı yapılan pirojkiler, Moskova’da kurulan kahvaltı sofralarının olmazsa olmazı. Üstelik sadece tuzlu haliyle değil, reçel ya da meyve dolgulu olan yorumuyla da bir harika! Olur da yolunuz düşerse Moskova’da denenmesi gereken tatlar listesine mutlaka eklemenizi öneririz.

Haçapuri

Gürcüler ve Ruslar arasındaki tatlı didişmenin sebebidir haçapuri. Her iki ülke de haçapurinin kendi topraklarına ait olduğunu iddia etse de siz hem Moskova’da hem de Batum’da haçapuri deneyip kendi kararınızı kendiniz verin. Onlar bu konuda didişedursun siz peynir ve yumurta ile yapılan belki de bizim pidelerimizden ilham alınarak hazırlanan bu tadın peşine mutlaka düşün. Peki, hala “Moskova’da başka ne yenir?” diye soruyor musunuz? O halde sizi pelmeniyle baş başa bırakalım.