Pekin Gezi Rehberi

tarafından
145
Pekin Gezi Rehberi

Çin’in başkenti olan Pekin, ülkenin en önemli turizm merkezidir. Kalabalık ve büyük olan bu şehir, ziyaretçilerine pek çok gezilmesi gereken alternatif sunuyor. Pekin’in mutlaka gezilmesi gereken yerlerini sizler için derledik. Bu muhteşem şehri gezmek için Pekin uçak bileti almanız yeterlidir.

Pekin’de gezilecek yerler

  1. Wangfuijing Caddesi

Bu caddeye ayak bastığınız andan itibaren kalabalık ve bir o kadar hareketli bir ortamla karşılaşacaksınız. Sağlı sollu alışveriş merkezleriyle donanan bu belde, şehirde ihtiyacınız olan her şeyi karşılayacak. Özellikle envai çeşit kafesiyle ünlü olmasıyla birlikte, ziyaretçilerin çokça hatıra fotoğrafı çektirdikleri bir mekan.

  1. Tiananmen Meydanı

Dünyanın en büyük meydanı olan Tiananmen, her yıl binlerce kişinin akın ettiği bir mekan. Bu devasa büyüklükteki yer, gerçekten de mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden. Meydanda bulunan Mao’nun heykeli ise kesinlikle görülmeye değer.

  1. Yasak Şehir

Tiananmen meydanndan girilen Yasak Şehir, şehirde bulunan enterasan yerlerden. Mekana ayak bastığınızda karşınızda biri dişi biri erkek olmak üzer iki tane aslan bulunuyor. Birinin ayağının altında bulunan top dünyayı simgeliyor. Tam 500 yıl boyunca Çin imparatoru ve ailesinin yaşadığı yer olan bu mekan, eskiden imparatorun izni dahilinde girilemediğinden bu ismi almış.

  1. Yazlık Saray

Bu görkemli saray, zamanında imparator ve ailesinin yazları konakladığı yer olduğundan bu ismi almıştır. Müthiş doğa güzelliklerine sahip olan bu yer, her ziyaretçinin gözünü kamaştırıyor. Özellikle geleneksel Çin tekneleriyle gezmek oldukça eğlenceli olacak.

  1. Terra Cotta (Toprak askerler müzesi)

Hayatınızda daha önce karşılaşamayacağınız bir müze olan bu yer, ülkenin en etkileyici mekanı olarak bilinir. Zamanında Çin imparatoru öldüğünde eşleri, özeel eşyaları ve askerleri onunla birlikte mezara konulurmuş. Daha sonra bu geleneği bozan imparator Qin Shihuang, onların heykellerinin yaptırılmasını istemiş. Bu sayede öldükten sonra canlıları değil, onunla birlikte heykelleri mezara gömülürmüş. Karşılaşacağınız en ilginç şey ise, bu heykellerin birbirine benzemediği olacak.

  1. Çin Seddi

Hemen hemen herkesin merak ettiği Çin seddi, Pekin’nin 80 km uzağında bulunmakta. Bu yere şehirden günlük turlar düzenlenmesi, sizin için büyük avantaj olacak. Dünyanın en uzun savunma kalesi olan bu mekan, geçmişte Türk akınları ve ülkeden kaçışlardan korunmak amacıyla yapılmıştır. Bunun yanında dünyanın 7 harikasından biridir.

  1. Lama Tapınağı

Budizme ait en büyük tapınaklarıdan biri olan bu yer,  imparatorun Yasak Şehir’e taşınmasından sonra dini mekan olarak kullanılmış. İçerisinde bulunan dört heykel ise, aşk, aptallık, açgözlülük ve israfı temsil ediyor. Bu yüzden Budizm dininde bunlar yasak.