Phuket’te ne yenir ve ne içilir?

tarafından
142
Phuket’te ne yenir ve ne içilir?

Phuket’te ne yenir, ne içilir gibi bir çok soruya bu yazımızda cevap bulabilirsiniz. Phuket; Tayland’ın en büyük yüz ölçüme sahip adasıdır. Aynı zamanda eğlenceli sporları ve birbirinden güzel aktiviteleriyle bilindiği kadar, mutfağıyla da nam salmıştır Asya kültürünü hemen hemen her alanıyla yansıtmaktadır. Bu yüzden pirinç çoğu yemekte sık olarak kullanılıyor. Bunun yanında Çin, Japon, Hint, Meksika ve Avrupa ülkelerinin geleneklerine de çokça yer verilmiştir. Tropikal iklime sahip bu yerin tatları, daha çok iklimini yansıtıyor. Tay yemekleriyle meşhur bu adayı, muhakkak ziyaret etmelisiniz. Sizler için Phuket adasının mutfağına ait yemekleri derledik.

Phuket uçak bileti sayfamızdan, en ucuz Phuket uçak bileti fiyatlarını karşılaştırıp, kolayca satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Khao Tom

Khao Tom, yemeklerden önce servis edilen bir çeşit çorbadır. Oldukça doyurucu olan bu çorbanın içerisine, karides ve domuz eti koyulmaktadır. Ancak istek üzerine domuz eti yerine tavuk eti de kullanılabilir. Bazen ana yemek olarak da tercih edilebiliyor.

Kızarmış Muz

Kızarmış muz, Phuket’de tadabileceğiniz en güzel tatlılardan. Muz, balla kızartıldıktan sonra üzerine fındık dökülerek servis ediliyor. İsteğe göre yanında dondurma alarak da yiyebilirsiniz. Bu tatlıyı mutlaka denemenizi tavsiye ederiz.

Noodle

Bilindiği üzere Asya ülkeleri eriştesiyle ünlü yerlerdir. Dolayısıyla Pruket’de de bol miktarda tüketilir. Ancak Tayland daha çok deniz ürünleri ile tüketmeyi tercih ediyor. Noodle’ın tadına bir de Phuket’de bakmalısınız.

Mavi Yengeç

Mavi yengeç, Phuket’de oldukça sık tüketilen bir lezzet. Adını renginin maviliğinden almıştır. Hemen hemen adanın tüm restoranlarında bulunmaktadır. Eğer deniz ürünlerini seviyorsanız, mutlaka denemelisiniz.

Khao Khai Chiao

Khao khai chiao, bir çeşit omlet. Phuket’in sabah kahvaltılarının olmazsa olmazı. Ancak bizim damak alışkanlıklarımızdan farklı olarak, içerisinde pirinç bulunduruyor. Asya kültürü için pirinç, hemen hemen her yiyecekte mevcut. Yanında acı sos ve salatalıkla servise hazır hale getiriliyor.